ابزارهایی مانند Midjourney و DALL-E می‌توانند آثار هنری شگفت‌انگیزی را با استفاده از هوش مصنوعی ایجاد کنند، اما خروجی این ابزارها تنها یک تصویر است، EvolveLab Veras به عنوان اولین ابزار رندر مبتنی بر هوش مصنوعی برای مدل‌های BIM ایجاد شده در نرم‌افزار Revit، کار متفاوت و پیچیده‌تری را انجام می‌دهد.

تاثیر هوش مصنوعی بر AEC:

هوش مصنوعی در حال ورود به بازار AEC (معماری، مهندسی و ساخت و ساز) است و تمام زمینه‌های طراحی آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تا به حال، ابزارهای ایجاد تصویر مانند DALL-E و Midjourney و ربات متنی ChatGPT، به وضوح توجه عموم مردم را به خود جلب کرده‌ است، اما چیزهای بیشتری در راه است، در واقع هم‌اکنون هم هوش مصنوعی طیف وسیعی از فعالیت‌های خلاقانه را خودکار انجام می‌دهد و هنگامی که به خوبی از آن استفاده می‌شود، نتایج آن چیزی شبیه به جادو به نظر می‌رسد.

در AEC شاهد آزمایش متخصصان با تصویرسازی مفهومی و حتی چیره‌دستی در طراحی از طریق چرخه تکرار بوده‌ایم. به عنوان نمونه، کارهای Hassan Ragab با استفاده از Midjourney، قدرت هوش مصنوعی را به عنوان ابزاری برای کاوش در معماری به خوبی نشان می‌دهد. اما تا به حال بسیاری از این آزمایش‌ها در زمینه‌ی طرح‌های مفهومی متمرکز بوده‌اند، چگونه می‌توان این فناوری را بر مدل‌های سه‌بعدی اعمال کرد؟

دو اثر از Hassan Ragab با استفاده از Midjourney
دو اثر از Hassan Ragab با استفاده از Midjourney

معرفی افزونه Veras:

EvolveLab معتقد است که پاسخی برای این پرسش در قالب Veras دارد، یک افزونه مبتنی بر هوش مصنوعی که در نسخه 2019 به بالای نرم‌افزار Revit قابل استفاده است.
Veras از مدل سه‌بعدی به عنوان زیرلایه و اساسی برای طراحی استفاده می‌کند که به روی آن افزودنی‌هایی بر اساس متن ورودی اعمال می‌شود. ساخت نسخه‌ی مخصوص SketchUp و Rhino این افزونه در برنامه کاری EvolveLab قرار دارد. (بروزرسانی: وراس حالا SketchUp و Rhino را هم پشتیبانی می‌کند، علاوه بر این‌ها، Autodesk Forma هم به لیست نرم‌افزارهای سازگار با این افزونه اضافه شده است. دانلود این افزونه، در کانال تلگرام ورتکس دیزاین.)

صحنه‌ای در نرم‌افزار رویت و رندرهای آن با استفاده از Veras
صحنه‌ای در نرم‌افزار رویت و رندرهای آن با استفاده از Veras

محدودیت‌های کنترل‌پذیر:

هندسه‌ی مدل‌ها به هوش مصنوعی Veras یک محدودیت سه‌بعدی می‌دهد که کنترل آن در ابزارهای هوش مصنوعی دوبعدی دشوار است. این افزونه شکل و حجم ساختمان را بیش از حد تغییر نمی‌دهد و در تغییر مصالح، محیط و زمان روز به طور شگفت‌انگیزی سریع است.

پلاگین Veras، وقتی بهترین نتیجه را می‌دهد که دید صحنه به صورت پرسپکتیو باشد. همین‌طور بهتر است حالت Graphic Display رویت، روی گزینه‌ی Show Edges، و همین‌طور حالت سایه‌ها روی Cast باشد.

در پنجره‌ی رندر Veras، اسلایدری برای کنترل میزان خلاقیت و اسلایدر دیگری برای کنترل میزان استایل خروجی وجود دارد، علاوه بر این‌ها، گزینه‌هایی برای تنظیم رزولوشن عرض رندر و تعداد رندر مورد نیاز نیز در نظر گرفته شده است. هرچه‌قدر اسلایدر میزان خلاقیت بالاتر باشد، هوش مصنوعی چیزهای بیشتری را جایگزین آن‌چه در صحنه رویت است خواهد کرد. اسلایدر میزان استایل، پایبندی هوش مصنوعی به متن ورودی را کنترل می‌کند.

گزینه‌ی دیگری هم به هوش مصنوعی کمک می‌کند تا بداند که آیا با یک رندر داخلی سر و کار دارد یا یک رندر خارجی. وجود یا عدم وجود طبیعت، اتمسفر صحنه (مثلا وجود مه) و این‌که آیا صحنه از نمای هوایی است یا خیر هم برای هوش مصنوعی قابل تعیین است. برای کنترل نما، کاربر نمای پرسپکتیو را در Revit تغییر می‌دهد و سپس باید پنجره Veras را به‌روزرسانی کند. رندرهای Veras در محل پیش‌فرض افزونه ذخیره می‌شود.

تنها ورودی دیگر پنجره رندر Veras، محلی برای نوشتن یک متن است. در این قسمت می‌توانید توضیحی درباره آن‌چه که می‌خواهید ایجاد کنید با مشخص کردن طیف وسیعی از مصالح (مانند: مصالح طبیعی و…)، انواع کف‌سازی (مرمر و…)، شب یا روز بودن صحنه رندر، انواع شیشه‌کاری، محیط، سبک (مانند: کابین چوبی، بتنی مدرن، مسکونی یا اداری) و… بنویسید. با یک توضیح متنی مشخص و ثابت، کاربران می‌توانند اسلایدرهای میزان خلاقیت و استایل را تغییر دهند و هر بار نتیجه‌ی متفاوت و معمولاً بسیار واقع‌گرایانه‌ای را با کمترین دردسر ممکن بگیرند.

صفحه رندر افزونه Veras در نرم‌افزار Revit
صفحه رندر افزونه Veras در نرم‌افزار Revit

آینده Veras و استفاده از ابزارهای رندر مبتنی بر هوش مصنوعی:

استفاده از Veras، یک راه عالی برای دیدن مدل معماری طراحی شده، در مصالح و سبک‌های مختلف در مدت زمان بسیار کوتاه است. ممکن است که نتیجه همیشه مطابق میل شما نباشد، اما با تغییر کلمه ورودی یا میزان اسلایدرها، ظاهر و احساسی کاملاً متفاوت دریافت خواهید کرد. و اگر  نتیجه یک رندر را دوست دارید، می‌توانید نمای پرسپکتیو را تغییر دهید و خروجی مشابه‌ای از دید دیگری بگیرید، اگرچه تفاوت‌هایی میان نحوه جای‌گیری مپ متریال‌ها در زاویه‌های مختلف وجود دارد.

ابزار رندر وراس، یک گام چشم‌گیر برای آغاز استفاده از ابزار‌های رندر مبتنی بر هوش مصنوعی است، وراس به معنی واقعی کلمه خیره‌کننده است و به طرز محسوسی کاربردی‌تر از تولیدکننده‌های عکس دوبعدی است و به خوبی در چارچوب اصلی هندسه معماری عمل می‌کند. رندرهای وراس فراتر از طرح‌های مفهومی است، اما از آن‌جا که هنوز وابستگی زیادی به تصادفی بودن هوش مصنوعی دارد، استفاده مستقیم از آن ممکن است پروژه را در مراحل بعدی طراحی با مشکل مواجه کند، اما نتایجی که ارائه می‌دهد مطمئناً می‌تواند الهام‌بخش جهت‌گیری‌های طراحی و انتخاب مصالح باشد.

صحنه‌ای در نرم‌افزار رویت و رندرهای آن با استفاده از Veras
صحنه‌ای در نرم‌افزار رویت و رندرهای آن با استفاده از Veras

وراس در مواردی آزادی عمل را از ما می‌گیرد، به عنوان نمونه، رندر گرفتن چیزهایی که ممکن است در طرح اصلی نباشند و یا نشان دادن خلاقیت بیش از حد در شیشه‌کاری! با این حال، من معتقدم که وراس ابزاری می‌شود که بسیاری از پروژه‌ها را در مسیرهای جدید و جالبی قرار خواهد داد.

Veras می‌تواند تصاویر بسیار چشم‌گیر واقع‌گرایانه‌ای ایجاد کند، چیزی که می‌تواند در ارائه به مشتریان مفید باشد. هم‌چنین می‌تواند مصالح مختلف را به طرز فوق‌العاده‌ای به طرح معماری اعمال کند، اما برای به دست آوردن بهترین نتایج، مانند همه نرم‌افزارها نیاز به کسب تجربه دارد تا کاربر با نحوه فرمان‌پذیری آن از ورودی‌ها آشنا شود.

با پیشرفت ابزارهای هوش مصنوعی، از عمیق‌تر شدن یادگیریِ تصاویر و ورودی‌ها به صورت انبوه گرفته تا امکان آموزش هوش مصنوعی آن با استفاده از تصاویر و طراحی‌های خود کاربران، قابل پیش‌بینی است که ابزارهای هوش مصنوعی مانند Veras روز به روز برای شرکت‌ها مهم‌تر می شوند و در عین حال، نتایج آن‌ها قابل کنترل‌تر خواهند شد.

در حال حاضر، ورودی‌های متنی این افزونه بسیار عمومی و کلی هستند، هرچه این ورودی‌ها خاص‌تر باشند، مشخصات مورد نظر طراح را می‌توان با وفاداری بیشتری بازتولید کرد. در هر صورت، این فن‌آوری پیامدهای زیادی برای طراحان و شبیه‌سازی معماری دارد، این شروع یک انقلاب است.

دانلود این افزونه، در کانال تلگرام ورتکس دیزاین.

غالب این نوشتار برگرفته از وب‌سایت aecmag است؛ نکات اضافی و بروزرسانی و اصلاح متن هنگام برگردان به فارسی، توسط ورتکس‌دیزاین انجام شده است. کپی‌رایت تصاویر متعلق به Hassan Ragab ،EvolveLab و Gediminas Kirdeikis است.